Psihogena impotencija
Psihogena impotencija je jedan od oblika erektilne disfunkcije koji je izazvan isključivo psihološkim faktorima. Iako se smatra da su psihogeni problemi sa potencijom češći kod mlađih muškaraca, činjenica je da se ovaj problem javlja nezavisno od starosnog doba.
Psihogena impotencija predstavlja veliki problem muškarcima koji se sa njom susreću, međutim, postoje načini da se ovaj izazov uspešno prevaziđe i održi stabilna erekcija tokom čitavog trajanja seksualnog odnosa.
Šta je psihogena impotencija ?
Muškarac koji pati od psihogene impotencije ima zdrav reproduktivni trakt i poseduje sposobnost postizanja erekcije, ali se suočava sa problemima sa potencijom tokom seksualnog odnosa usled emocionalnih i psiholoških problema.
Psihogena impotencija predstavlja složen fenomen koji zahteva temeljan, stručni pristup kako bi se adekvatno dijagnostikovao i lečio. U pojedinim slučajevima se psihogena impotencija javlja u kombinaciji sa vaskularnom erektilnom disfunkcijom.
U nastavku ćete saznati koja je razlika između psihogene i vaskularne erektilne disfunkcije, koji su glavni uzroci psihogene impotencije, kako se ona leči i zašto je urološki pregled prvi korak u lečenju impotencije bez obzira na njen primarni uzrok.
Zašto se psihogena impotencija javlja?
Uzroci psihogene impotencije mogu biti raznoliki i često su u pitanju složeni psihološki procesi, a najčešći među njima su emocionalni faktori kao što su:
- stres
- anksioznost
- depresija
- nisko samopouzdanje
- problemi u partnerskim odnosima
Događa se da fiziološki potpuno zdravi muškarci imaju probleme sa potencijom usled ranijih negativnih iskustva u seksualnim odnosima ili čak trauma koje stvoraju psihičke barijere i ometaju spontano postizanje erekcije prilikom seksualnog odnosa.
Neretko se dešava da muškarci koji imaju psihogenu impotenciju mogu da dostignu erekciju van seksualnog odnosa, imaju spontanu jutarnju erekciju, ali prilikom seksualnog odnosa ona izostaje ili se javlja problem da se potencija održi.
Koji su simptomi psihogene impotencije?
Glavni simptom psihogene impotencije je svakako problem sa postizanja erekcije kao i nemogućnost održavanja erekcije tokom seksualnog odnosa, iako fizičkig uzroka nema.
Dešava se da muškarci na samom početku seksualnog odnosa ostvare erekciju ali ne uspevaju da je održe do samog kraja.
Pored toga, muškarci koji imaju ovaj problem često primećuju smanjenje seksualne željej (libida), a nedostatak interesovanja je uglavnom posledica anksioznosti ili emocionalnih problema.
Kako razlikovati psihogenu od vaskularne impotencije?
Pre svega, potrebno je pojasniti da postoje dva glavna uzroka erektilne disfunkcije, a to su psihogeni i fiziološki uzrok.
Kod psihogena impotencijae uzroci su emocionalne ili psihološke prirode, poput stresa, anksioznosti, depresije i partnerskih problema. Može se pojaviti periodično ili u određenim situacijama, na primer samo sa određenim partnerima, u određenim okolnostima itd.
Za razliku od fiziološke, psihogena impotencija se neće otkriti fizičkim pregledom i standardnim dijagnostičkim protokolima prilikom urološkog pregleda. S druge strane, uzroci fiziološke impotencije su uglavnom posledica nekog oboljenja, najčešće su u pitanju dijabetes, problemi sa cirkulacijom, zatim ateroskleroza (sužene arterije) ili visok pritisak.
Kod impotencije izazvane fiziološkim, odnosno vaskularnim uzrocima, javlja se problem sa postizanjem ili održavanjem erekcije bez obzira na okolnosti. Vaskularna impotencija se za razliku od psihogene može potvrditi dijagnostičkim testovima prilikom urološkog pregleda.
Lečenje vaskularne erektilne disfunkcije zahteva terapiju kojom će se pre svega regulisati osnovni urok problema, npr. dijabetes, a zatim se pristupa lečenju erektilne disfunkcije primenom terapijskih metoda.
U određenom broju slučajeva se događa da muškarci imaju kombinaciju psihogenih i vaskularnih uzroka. Na urološkom pregledu se može precizno dijagnostikovati poremećaj i odrediti pravilan terapijski pristup.
Zašto se javlja psihogena erektilna disfunkcija kod mladih?
Psihogena erektilna disfunkcija je naročito izražena u mlađoj populaciji. Mladi muškarci su često podložni emocionalnim i psihološkim pritiscima koji utiču na sposobnost postizanja erekcije.
Anksioznost, nesigurnosti, problemi sa samopouzdanjem i društveni pritisak doprinose razvoju problema, naročito u dobu kada osobe još uvek nemaju mnogo iskustva. Visoka očekivanja i društveni pritisak stvaraju još veću nesigurnost i na taj način nastaju problemi sa potencijom kod potpuno zdravim, mladih muškaraca.
Još jedan faktor koji veoma često utiče na probleme sa potencijom upravo kod mlađih muškaraca je upotreba alkohola, droga i pušenje. Nezdrave navike povećavaju rizik od razvoja erektilne disfunkcije kod psihogenog, ali i organskog porekla.
Edukacija o reproduktivnom zdravlju je izuzetno bitna u prevenciji ovakvih problema, jer mladi ljudi koji nemaju dovoljno znanja o seksualnom zdravlju se mogu lako suočiti sa većim rizikom od razvoja psihogene erektilne disfunkcije.
Anksioznost i depresija dovode do impotencije
Anksiozne osobe su preplavljene brigama, negativnim mislima i zabrinutošću, što ometa fokusiranje na seksualno uzbuđenje i uživanje u seksu.
S druge strane, depresija smanjuje želju za seksom, osim toga, depresija dovodi do fizičkog umora, smanjenja energije, pa samim tim i problema sa potencijom. Depresija izaziva probleme sa potencijom i zbog disbalansa hormona u mozgu koji su ključni za stimulaciju seksualne želje.
Oba stanja, anksioznost i depresija, uzrokuju i druge psihičke blokade koje ometaju seksualnu funkciju, poput smanjenog samopouzdanja ili negativne slike o sebi i svom telu. Međutim, impotencija izazvana anksioznošću ili depresijom najčešće nije trajna i može se uspešno lečiti.
Seksualno uzbuđenje je preduslov za erekciju
Seksualno uzbuđenje je preduslov za postizanje erekcije kod muškaraca. Erektilna disfunkcija, odnosno nemogućnost postizanja ili održavanja čvrste erekcije dovoljne za zadovoljavajući seksualni odnos, često je povezana s nedostatkom seksualnog uzbuđenja ili stimulacije.
Seksualno uzbuđenje dovodi do povećanog protoka krvi u genitalnoj regiji, što omogućava erekciju. Međutim, kad seksualno uzbuđenje izostane, protok krvi je smanjen, pa se javlja i problem sa postizanjem i održavanjem erekcije.
Kako se psihogena impotencija leči?
Lečenje psihogene impotencije zahteva multidisciplinarni pristup kroz:
- Psihoterapiju
- Promene u načinu života
- U nekim slučajevima farmakoterapiju
Psihoterapija pomaže da pacijent istraži i razume emocionalne ili psihološke faktore koji doprinose problemima sa erekcijom. Kroz terapijski proces, pacijent uči nove načine prevazilaženja stresnih situacija, anksioznosti i emocionalnih problema koji utiču na seksualnu funkciju. Pored psihološkog savetovanja, savetuje se i redovna fizička aktivnost, zdrava ishrana, redukovanje stresa i adekvatan odmor.
Urološki pregled je prvi korak u lečenju impotencije
Pregled urologa specijaliste je prvi korak u lečenu impotencije iako sumnjate da je u pitanju psihogena impotencija. Pre ustanovljivanja dijagnoze psihogene impotencije je neophodno isključiti mogućnost postojanja nekog fiziološkog poblema koji potencijalno ometa postizanje erekcije, što će se tokom urološkog pregleda sa sigurnošću utvrditi.
Na urološkom pregledu će biti preispitani mogući fizički uzroci, kao što su hormonalni disbalans i neurološki poremećaji. Ako se na urološkom pregledu ustanovi da osnovni uzrok impotencije nije određeno fiziolosko stanje ili oboljenje, urolog će Vas posavetovati koji su sledeći koraci poje možete preduzeti, ukoliko postoji sumnja da je u pitanju psihogena impotencija.
LiSWT terapija predstavlja revolucionarnu tehnologiju u oblasti lečenja erektilne disfunkcije. Ona primenom regenerativnih talasa podstiče obnavljanje erektilnog tkiva i dugoročno vraća potenciju.
Radi se o potpuno bezbolnoj i neinvazivnoj metodi, koja muškarce oslobađa primene tableta za potenciju. Nakon lečenje erektilne disfunkcije muškarci vraćaju sposobnost spontanog postizanja erekcije bez primene tableta ili bilo kakvih pomoćnih sredstava za potenciju.
1. SPECIJALISTIČKI PREGLED
dr Milan Višekruna specijalista urolog
- Pregled urologa podrazumeva konsultativno specijalistički pregled i razgovor sa pacijentom, kao i kreiranje anamneze.
- Na pregledu doktor predlaže dinamiku dolaska i tačan broj terapija.
2. TERAPIJA
bezbolne neinvazivne terapije
- Lečenje erektilne disfunkcije podrazumeva 4 do 6 bezbolnih terapija LiSWT, koji se rade jednom do dva puta nedeljno.
- U slučaju Pejronija, CPPS-a ili HFS sindroma neophodno je 9 terapija.
3. KONTROLA
kontrola nakon poslednje terapije
- Kontrolni pregled se podrazumeva nakon poslednje terapije.
- Pacijent dobija izveštaj o urađenim terapijama i ostaje u kontaktu sa doktorom putem emaila.
ZAKAŽITE PREGLED
Zakažite pregled i konsultaciju kod urologa dr Milana Višekrune na telefon 062 616 804.
Celokupan program lečenja se sastoji od 4 do 6 bezbolnih 20-tominutnih terapijskih procedura koje se izvode jednom do dva puta nedeljno u zavisnosti od rezultata urološkog pregleda.
Cena svake terapijske procedure je 25.200 RSD
Cena pregleda je 6.000 rsd, sa ultrazvukom 8.000 rsd.