Nedostatak testosterona simptomi
Nedostatak testosterona kod muškaraca se odlikuje nizom različitih simptoma, koji mogu značajno uticati na fizičko i mentalno zdravlje.
Nivo testosterona prirodno opada s godinama i smatra se uobičajenom i normalnom pojavom. S druge strane, deficit testosterona naročito pre četrdesete godine se smatra problemom i dovodi do različitih fizioloških promena.
Najčešće tegobe koje su posledica niskog testosterona su pad libida, erektilna disfunkcija, umor, gubitak mišićne mase i promene u raspoloženju.
Neretko hroničan deficit testosterona utiče i na raspoloženje muškarca, pa može doći i do pojave simptoma depresije u pojedinim slučajevima.
Nedostatak testosterona simptomi kod muškaraca
Nedostatak testosterona kod muškaraca izaziva simptome koji su lako uočljivi jer značajno utiču na kvalitet života muškarca. Ako primetite neke od simptoma, važno je da se obratite lekaru kako bi se sprovela ispitivanja i utvrdio tačan uzrok problema. Nizak nivo testosterona simptomi:
Smanjeni libido, odnosno smanjena seksualna želja i interesovanje za seksualne aktivnosti.
Erektilna disfunkcija, dolazi do problema sa postizanjem i održavanjem erekcije.
Konstantan osećaj umora i nedostatak energije.
Gubitak mišićne mase i snage.
Povećanje telesne masti, posebno u predelu stomaka.
Gubitak telesne maljavosti, odnosno smanjen rast dlake na telu i licu.
Smanjena gustina kostiju, povećan rizik od osteoporoze i preloma kostiju.
Promene raspoloženja, razdražljivost i problemi sa koncentracijom.
Koje su normalne vrednosti testosterona kod odraslih muškaraca?
Normalan nivo testosterona kod muškaraca varira u zavisnosti od starosti muškarca, zdravlja i laboratorijskih metoda koje se koriste za merenje. Obično je nivo testosterona najviši kod mlađih muškaraca i postepeno opada sa godinama, vrednosti u krvi po dobu iznose:
Adolescenti (14-17 godina): 300-1,200 ng/dL
Odrasli muškarci (18-39 godina): 300-1,000 ng/dL
Muškarci srednjih godina (40-59 godina): 300-900 ng/dL
Stariji muškarci (60+ godina): 300-800 ng/dL
Smanjena maljavost je jedan od glavnih simptoma
Jedan od prvih i najupečatljivijih simptoma pada testosterona je smanjenje rasta malja na telu i licu. Uočava se smanjenje dlake na različitim delovima tela, uključujući ruke, noge, grudi i leđa.
Dlake postaju tanje i ređe, a u težim slučajevima mogu potpuno nestati. Brada i brkovi rastu sporije, postaju tanji ili retkim slučajevima prestaju sa rastom u potpunosti. Smanjena maljavost je rezultat niske stimulacije folikula dlake zbog niskog nivoa testosterona.
Nedostatak testosterona kod muškaraca i nizak libido
Gubitak seksualne želje je jedan od najčešćih simptoma niskog nivoa testosterona, hormona koji je ključan za seksualnu želju. Pored održavanja libida, neophodan je i za održavanje energije i raspoloženja.
Kada nivo testosterona padne ispod normalnog, dolazi do primetnog pada libida, što može uticati ne samo na kvalitet seksualnog života, već i na partnerski odnos.
Nedostatak testosterona kao uzrok impotencije
Impotencija ili erektilna disfunkcija, može biti uzrokovana psihološkim problemima, zdravstvenim stanjima kao što su dijabetes ili visok krvni pritisak, ali i lošim životnim navikama poput pušenja. Međutim i nizak nivo testosterona takođe može uzrokovati impotenciju i često ova dva problema idu zajedno.
Dijagnoza i tretman uključuju hormonsku terapiju, lekove za ED i promene u načinu života. Pored hormonalne terapije, promene u načinu života su podjednako važne. Potrebno je ostaviti pušenje ukoliko ste pušač i smanjiti unos alkohola koji je takođe štetan za potenciju.
Da li nedostatak testosterona izaziva umor?
Testosteron igra ključnu ulogu u regulaciji energije, raspoloženja, fizičke izdržljivosti i vitalnosti. Kada nivo ovog hormona padne ispod normalne vrednosti, u većini slučajeva dolazi do pojave konstantnog umora, iscrpljenosti i smanjene snage, čak i nakon dobrog odmora. Muškarci sa niskim nivoom testosterona često imaju probleme sa nesanicom, što dodatno narušava njihovo stanje i doprinosi umoru.
Do gubitka snage dolazi jer testosteron direktno utiče na formiranje mišićne mase. Pored fizičkih tegoba posledično se javljaju i psihološki problemi. Nizak nivo testosterona dovodi do promena raspoloženja, a u težim slučajevima može biti okidač depresije i anksioznosti. Osoba koja ima problem sa niskim testosteronom često oseća manjak motivacije i interesovanja za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, što opisuju kao neku vrstu mentalnog umora.
Psihički problemi kao posledica pada testosterona
Fizičke tegobe koje su posledica niskog testosterona su prilično očigledne i lako se mogu prepoznati. Ipak, ono o čemu se manje zna je da nizak testosteron utiče i na psihičko stanje muškarca. Pad testosterona ispod uobičajenih nivoa može izazvati loše raspoloženje pa čak i simptome depresije. Promene u raspoloženju osim depresije mogu da utiču i na povećanu razdražljivost, loš fokus i pamćenje.
Testosteron je ključni hormon za razvoj mišićne mase
Testosteron je ključni hormon za razvoj mišićne mase kako kod muškaraca, ali i kod žena, s tim da ga žene poseduju u znatno manjoj količini u organizmu. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto muškarci generalno imaju veću i jaču muskulaturu od žena. Žene imaju manje mišićne mase i drugačiju telesnu kompoziciju, ali i manji potencijal za povećanje mišićne mase. Kada kod muškaraca dodje do pada testosterona ispod nivoa koji je u skladu sa zdravim granicama, dolazi do pojave niza tegoba iz sledećih razloga.
Testosteron stimuliše sintezu proteina u mišićnim ćelijama, što dovodi do povećanja mišićne mase i snage. Testosteron povećava broj mišićnih vlakana (hiperplazija) ali isto tako utiče i na povećanje veličine mišićnih vlakana (hipertrofija). Pored toga, on pomaže u regulaciji telesne masti, što doprinosi definisanju mišića. Optimalan nivo testosterona stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i utiče na oksigenaciju mišića i izdržljivost.
Kada muškarac ima nizak nivo testosterona, dolazi do smanjenja sinteze proteina i mišićne mase. Mišići postaju slabiji i slabije definisani, smanjuje se fizička snaga, pa samim tim i sposobnost za vežbanje.
Nizak testosteron dovodi do gojenja
Testosteron učestvuje u regulaciji metabolizma i masnog tkiva u organizmu muškarca. Nizak nivo testosterona kod muškaraca dovodi do značajnog nakupljanja masti, posebno u predelu stomaka. Konkretno, abdominalna mast se češće nakuplja, što direktno utiče na povećanje rizika od metaboličkih sindroma, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2.
Smanjena gustina kostiju i sklonost prelomima
Još jedan u nizu problema do kojih može doći je smanjena gustine kostiju, što značajno povećava rizik od osteoporoze i preloma. Testosteron doprinosi održavanju zdravlja kostiju jer stimuliše koštane ćelije koje su odgovorne za stvaranje nove koštane mase. Kada je nivo testosterona nizak, dolazi do smanjenja koštane mase i gustine, što čini kosti krhkim i sklonim prelomima. Do ove tegobe najčešće dolazi kod starijih muškaraca, ali se može desiti i mlađim muškarcima koji pate od hronično niskog nivoa testosterona.
Da li nizak testosteron utiče na plodnost?
Jedna od glavnih funkcija testosterona kod muškaraca je između ostalog stvaranje sperme u testisima. Nizak nivo testosterona dovodi do manje produkcije sperme i broja spermatozoida ili u ređim slučajevima do potpunog izostanka spermatozoida u semenoj tečnosti (azospermija).
Pored broja spermatozoida, testosteron utiče i na njihov kvalitet i pokretljivost. Slaba pokretljivost spermatozoida je jedan od najvećih faktora rizika za razvoj neplodnosti kod muškaraca.
Iako erektilna disfunkcija može biti uzrokovana različitim faktorima, nizak nivo testosterona može doprineti problemima sa postizanjem i održavanjem erekcije. Ovo može indirektno uticati na plodnost jer ometa seksualne odnose.
Kako se nedostatak testosterona dijagnostikuje i leči?
Ako muškarac prepozna simptome koji ukazuju na nizak nivo testosterona, trebalo bi da se obrati lekaru kako bi se na osnovu analiza utvrdilo da li se zaista radi o ovom problemu.
Test krvi se obično se radi ujutru, kada je nivo testosterona najviši. Normalan nivo testosterona kod odraslih muškaraca kreće se od 270 do 1070 ng/dL (9.4 do 37.1 nmol/L) referentne vrednosti poneka mogu da osciluju u zavisnosti od laboratorije u kojoj je rađen test.
U slučaju problema sa plodnošću, biće preporučena analiza sperme kako bi se procenilo kvalitet spermatozoida. Ako su rezultati testa krvi pokazali nizak nivo testosterona, postavlja se dijagnoza hipogonadizma. Lekar će na osnovu analize rezultata dodatnih testova identifikovati uzrok pada testosterona, u pitanju može biti problem sa hipofizom, testisima ili štitnom žlezdom.
Najčešći tretman za nizak nivo testosterona je hormonska terapija, koja se uglavnom primenjuje testosteronskim gelom, injekcijama ili tabletama. Ako se identifikuje specifičan uzrok niskog nivoa testosterona, kao što je poremećaj hipofize ili štitne žlezde, lekar će prilagoditi terapiju osnovnom uzroku problema. Dakle, nedostatak testosterona je problem koji može uspešno da se tretira, zbog toga se javite što pre lekaru ako uočite neki od simptoma deficita ovog hormona.
LiSWT terapija predstavlja revolucionarnu tehnologiju u oblasti lečenja erektilne disfunkcije. Ona primenom regenerativnih talasa podstiče obnavljanje erektilnog tkiva i dugoročno vraća potenciju.
Radi se o potpuno bezbolnoj i neinvazivnoj metodi, koja muškarce oslobađa primene tableta za potenciju. Nakon lečenje erektilne disfunkcije muškarci vraćaju sposobnost spontanog postizanja erekcije bez primene tableta ili bilo kakvih pomoćnih sredstava za potenciju.
1. SPECIJALISTIČKI PREGLED
dr Milan Višekruna specijalista urolog
- Pregled urologa podrazumeva konsultativno specijalistički pregled i razgovor sa pacijentom, kao i kreiranje anamneze.
- Na pregledu doktor predlaže dinamiku dolaska i tačan broj terapija.
2. TERAPIJA
bezbolne neinvazivne terapije
- Lečenje erektilne disfunkcije podrazumeva 4 do 6 bezbolnih terapija LiSWT, koji se rade jednom do dva puta nedeljno.
- U slučaju Pejronija, CPPS-a ili HFS sindroma neophodno je 9 terapija.
3. KONTROLA
kontrola nakon poslednje terapije
- Kontrolni pregled se podrazumeva nakon poslednje terapije.
- Pacijent dobija izveštaj o urađenim terapijama i ostaje u kontaktu sa doktorom putem emaila.
ZAKAŽITE PREGLED
Zakažite pregled i konsultaciju kod urologa dr Milana Višekrune na telefon 062 616 804.
Celokupan program lečenja se sastoji od 4 do 6 bezbolnih 20-tominutnih terapijskih procedura koje se izvode jednom do dva puta nedeljno u zavisnosti od rezultata urološkog pregleda.
Cena svake terapijske procedure je 25.200 RSD
Cena pregleda je 6.000 rsd, sa ultrazvukom 8.000 rsd.