Fibrozno tkivo lečenje
Fibrozno tkivo ima funkciju pružanja strukturalne podrške organizmu i doprinosi procesu zarastanja rana. Sastoji se prvenstveno od gustih kolagenskih vlakana koja čine ovo tkivo čvrstim i elastičnim. Fibrozno tkivo se formira u ligamentima, tetivama i na mestima ožiljaka nakon povreda ili operacija. Takođe, može se formirati i kao rezultat hroničnih zdravstvenih stanja, što u tom slučaju izaziva probleme u funkciji pojedinih organa.
Fibrozno tkivo može uticati na različite delove tela, uključujući pluća (plućna fibroza), jetru (ciroza) ili srce (kardijalna fibroza) ali i genitalne organe kod Pejronijeve bolesti. Iako je osnovna uloga fibroznog tkiva zaštita i podrška tkivima, prekomerno stvaranje fibroznog tkiva ometa normalnu funkciju organa, uzrokujući bol i druge simptome.
U slučaju formiranja fibroznog tkiva u predelu penisa javlja se krivljenje polnog organa, kao i problemi sa potencijom i bol prilikom odnosa. Muškarci koji pate od Pejronijeve bolesti često imaju i druge zdravstvene probleme, kao što su visok krvni pritisak, dijabetes ili Dupuytrenova kontraktura (fibroza u šakama).
Šta je fibrozno tkivo i kako izaziva pejronijevu bolest?
Pejronijeva bolest je specifičan oblik patološke fibroze koja se javlja u penisu i to unutar tkiva poznatog kao tunica albuginea. Ova bolest nastaje kada se unutar erektilnog tkiva formiraju plakovi na jednom ili više mesta, izazivajući deformaciju penisa tokom erekcije. Ove abnormalne naslage ožiljnog tkiva uzrokuju zakrivljenje penisa, koje može biti blago ili izraženo do te mere da u velikoj meri ometa seksualnu funkciju.
Pejronijeva bolest obično prolazi kroz dve faze, akutnu i hroničnu. Akutna faza može trajati između 6 i 18 meseci u toku kojih penilna zakrivljenost može da progresira. Nakon toga, bolest ulazi u hroničnu fazu, gde se simptomi stabilizuju. Pored zakrivljenosti, Pejronijeva bolest može prouzrokovati i smanjenje dužine penisa, što može biti frustrirajuće za muškarce koji se suočavaju sa ovim stanjem.
Iako glavni uzrok Pejronijeve bolesti još uvek nije potpuno jasan, stučnjaci pretpostavljaju da je razlog ponavljanje mikroskopski sitnih povreda penisa do kojih dolazi tokom erekcije ili seksualne aktivnosti. Kada dođe do povrede, najstupa proces nepravilnog zarastanja. Umesto da tkivo zaraste normalno, formira se ožiljak u vidu fibroznih plakova, što rezultira gubitkom elastičnosti penisa. Genetski faktori takođe imaju udela, jer je poznato da je bolest češća kod muškaraca sa porodičnom istorijom sličnih oboljenja. Dakle, fibrozno tkivo ima svoju ulogu u organizmu i potrebno je u pocesu zarastanja rana, ali kod Pejronijeve bolesti njegov abnormalan razvoj dovodi do ozbiljnih problema.
Više od 50% muškaraca sa Pejronijem pati i od impotencije
Istraživanja procenjuju da više od 50% muškaraca sa Pejronijevom bolešću pati i od erektilne disfunkcije, što dodatno komplikuje posledice ovog stanja. Fibroza, odnosno stvaranje ožiljnog tkiva, smanjuje elastičnost omotača koji okružuje erektilna tela u penisu. Ova tela su odgovorna za širenje i punjenje krvlju tokom erekcije. Kada je ovo tkivo fibrozno, dolazi do nekoliko problema. Zdravo erektilno tkivo je fleksibilno i omogućava pravilno širenje penisa tokom erekcije. S druge strane, fibrozno tkivo je kruto, pa time ograničava erektilno tkivo da se potpuno širi i održava čvrstu erekciju.
Još jedan problem do kojeg dolazi je slabija prokrvljenost penisa. Fibroza smanjuje kapacitet krvnih sudova da prenesu dovoljno krvi u erektilno telo, što rezultira slabijom i kratkotrajnom erekcijom. Fibrozni plakovi uzrokuju zakrivljenje penisa, što fizički otežava seksualni odnos i izaziva bol. U ranim fazama Pejronijeve bolesti, prisustvo fibroznih plakova izaziva bol tokom erekcije, što dodatno otežava postizanje i održavanje erekcije.
Lečenje fibroznog tkiva kod Pejronijeve bolesti
Lečenje Pejronijeve bolesti i fibroznih plakova zavisi od faze bolesti i težine simptoma. U ranoj fazi, dok su plakovi još mekani i zakrivljenost penisa nije značajno izražena, cilj terapije je da se uspori razvoj bolesti i minimizuje formiranje ožiljnog tkiva. U kasnijoj fazi je lečenje neophodno da bi se očuvala zdrava erektilna funkcija. Dakle, lečenje erektilne disfunkcije kod muškaraca sa fibrozom zavisi od težine simptoma i progresije bolesti. Kako bi se ustanovila najpogodnija opcija za lečenje, neophodno je obaviti urološki pregled.
Oralni lekovi koji pomažu u poboljšanju protoka krvi do penisa i koriste se kod problema sa erekcijom u slučaju pejronijeve bolesti neće biti efikasni. Zbog toga se pejronijeva bolest često tretira hirurški, prilikom čega se plakovi uklanjaju i zakrivljenost se ispravlja. Neinvazivna metoda lečenje podrazumeva primenu LiSWT terapije akustičnim talasima koji deluju na plakove kako bi ih razbili, smanjili bol i vratili normalnu potenciju.
Pejronijeva bolest može značajno uticati na kvalitet života muškarca, kako zbog fizičkih posledica, tako i zbog psihološkog stresa do koga dolazi usled problema sa potencijom. Rano otkrivanje i tretman su ključni za ublažavanje simptoma i sprečavanje daljih komplikacija. U nekim slučajevima, bolest može spontano prestati da napreduje, ali najčešće zahteva lečenje kako bi se ispravio oblik penisa i vratila seksualna funkcija. Pravovremeno prepoznavanje simptoma i konsultacija sa urologom su ključni koraci ka uspešnom izlečenju Pejronijeve bolesti.
Pejronijeva bolest pogađa između 1% i 10% populacije muškaraca
Iako se o njoj ne priča mnogo, Pejronijeva bolest pogađa između 1% i 10% muškaraca, a procenjuje se da je učestalost veća kod starijih muškaraca, naročito onih starijih od 50 godina. Istraživanja pokazuju da je prevalencija kod muškaraca starijih od 60 godina oko 6-10%. Kod mlađih muškaraca, incidencija je niža, ali se svakako može javiti zbog povrede penisa tokom seksualne aktivnosti ili fizičkih povreda. Studije sugerišu da je učestalost zapravo veća nego što se prijavljuje, jer mnogi muškarci ne traže medicinsku pomoć zbog osećaja stida.
Lečenje fibroznog tkiva LiSWT terapijom
Fibrozno tkivo penisa, odnosno Pejronijeva bolest se može lečiti LiSWT terapijom. LiSWT terapija utiče na fibrozno tkivo akustičnim talasima koji se aplikuju precizno u plak i razgrađuju ga. Ovo je neinvazivni terapijski postupak koji je potpuno bezbolan i izvodi se bez primene anestezije. Veliki benefit LiSWT terapije je što nema kontraindikacija, može se primeniti kod muškaraca bez obzira na njihovu starost ili hronične bolesti koje imaju. Potrebno je primeniti 6-9 tretmana LiSWT terapijom za postizanje potpunog efekta i oporavka erektilnog tkiva uz dugoročno lečenje erektilne disfunkcije.
1. SPECIJALISTIČKI PREGLED
dr Milan Višekruna specijalista urolog

- Pregled urologa podrazumeva konsultativni razgovor sa pacijentom, pregled i kreiranje anamneze.
- Na pregledu doktor predlaže dinamiku dolaska na terapije LiSWT protokola.
2. TERAPIJA
6-9 bezbolnih terapija

- Blaži oblik pejronija podrazumeva 6-9 bezbolnih terapija LiSWT.
- Pauza između svake terapije je do 7 dana.
3. KONTROLA
kontrola nakon poslednje terapije

- Kontrolni pregled se podrazumeva nakon poslednje terapije.
- Pacijent dobija izveštaj o urađenim terapijama i ostaje u kontaktu sa doktorom putem emaila.
ZAKAŽITE PREGLED
Zakažite pregled i konsultaciju kod urologa dr Milana Višekrune na telefon 062 616 804.
Celokupan program lečenja se sastoji od 6 do 9 bezbolnih 20-tominutnih terapijskih procedura koje se izvode jednom do dva puta nedeljno u zavisnosti od rezultata urološkog pregleda.
Cena svake terapijske procedure je 25.200 RSD
Cena pregleda je 6.000 rsd, sa ultrazvukom 8.000 rsd.