Andropauza i potencija

Andropauza predstavlja fazu kroz koju prolaze muškarci i tokom koje se dešavaju određene promene u telu kao posledica starenja. Jednostavnije rečeno, andropauza je ekvivalent menopauzi do koje dolazi kod osoba ženskog pola.

Dok je menopauza dobro poznat fenomen, mnogo manje se zna o andropauzi kod muškaraca koja je sličan proces. Iako možda nije toliko poznata ili istražena kao menopauza, andropauza ima svakako ima značajan uticaj na zdravlje i telo muškarca.

U nastavku ćete saznati koji su njeni glavni simptomi andropauze, kako se dijagnostikuje i leči, ali i u kom životnom dobu se obično javlja.

Koji su glavni simptomi andropauze?

Andropauza, poznata i kao muška menopauza ili hipogonadizam, je prirodni proces starenja koji dovodi do smanjenja nivoa testosterona. Ovaj proces se obično javlja postepeno, najčešće nakom četrdesete godine i dovodi do niza karakterističnih promena. Glavni simptomi andropauze variraju od osobe do osobe, ali obično se ispoljavaju kao:

  • Smanjenje seksualne želje
  • Problemi sa erekcijom
  • Gubitak kose
  • Umor i smanjena energija
  • Gubitak mišićne mase i snage
  • Nakupljanje telesne masti, posebno u predelu stomaka
  • Promene raspoloženja
  • Poteškoće sa spavanjem i nesanica
  • Navedene tegobe imaju značajan uticaj na kvalitet života muškarca i njegovu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

Da li je andropauza muška menopauza?

Iako se često naziva muškom menopauzom, andropauza se razlikuje od ženske menopauze. Kod žena, menopauza označava kraj reproduktivnog perioda usled prestanka menstruacije, dok andropauza ne znači potpuni prestanak muške reproduktivne sposobnosti. Umesto toga, dolazi do smanjenja funkcije i lučenja testosterona. Dakle, muškarac može biti plodan i nakon šezdesete godine, što kod osoba ženskog pola nije slučaj.

Kakav je uticaj testosterona na muško zdravlje?

Testosteron je ključni hormon za muško zdravlje i funkcionisanje iz više razloga, ali pre svega ovaj hormon reguliše seksualnu funkciju kod muškaraca. Testosteron je u najranijem periodu života odgovoran za razvoj muških reproduktivnih organa, a od puberteta počinje da utiče na stvaranje spermatozoida. Takođe utiče na prisustvo seksualne želje (libido) i sposobnosti postizanja erekcije.

Testosteron je zadužen i za rast mišića, kao i za održavanje mišićne mase, utiče na snagu mišića i izdržljivost. Pored toga, utiče na raspodelu masnog tkiva u telu, sprečavajući prekomerno nakupljanje masti, posebno u predelu stomaka, pomaže u održavanju gustine kostiju i smanjuje rizik od osteoporoze i osteopenije.

Nivo testosterona utiče i na raspoloženje, energiju, pa čak i pamćenje. Kada je nivo testosterona nizak, može doći do promene raspoloženja, umora i smanjene koncentracije.

Da li se andropauza leči?

Andropauza se ne leči jer pomenuto stanje nije oboljenje, već prirodan proces kroz koji prolazi organizam muškarca. Međutim, postoje lekovi i suplementi koji se mogu primenjivati kako bi se tegobe koje prate andropauzu ublažile i na taj način se muškarcima olakšava ovaj izazovan period.

Najčešće se primenjuje tretman nadoknade hormona testosteronskom terapijom, primenom testosteronskih injekcija, gelova ili flastera kako bi se nadoknadilo lučenje hormona.

Međutim, treba biti na oprezu jer terapija testosteronom nije uvek preporučljiva i nosi sa sobom određene rizike o kojima se treba konsultovati sa lekarom. Hormonska terapija se prepisuje isključivo od strane lekara specijaliste ako se ustanomi da bi ovakav tretman bio učinkovit i bez potencijalnih posledica po zdravlje.

Osim terapije testosteronom, savetuju se i promene u načinu života, zdravija ishrana, redovna fizička aktivnost, kao i upotreba određenih dodataka ishrani ili biljnih preparata koji ublažavaju simptome andropauze.

Kako se andropauza dijagnostikuje?

Dijagnoza andropauze obično se postavlja na osnovu simptoma i testova analize krvi kojima se meri nivo testosterona. Lekar će takođe uzeti u obzir opšte zdravstveno stanje pacijenta i eventualna oboljenja od kojih pacijent boluje.

Lekar će razgovarati sa pacijentom o simptomima, postaviće pitanja da li je došlo do pojave tegoba poput umora, problema sa potencijom, promena u raspoloženju i slično.

Zatim će Vas uputiti na laboratorijske analize nivoa testosterona u krvi, obično uzimanjem uzorka krvi ujutru, kada su nivoi testosterona najviši. Ako su nivoi testosterona ispod normalnog opsega i ako se simptomi podudaraju s andropauzom, potvrđuje se dijagnoza.

Budući da simptomi andropauze mogu da podsete na simptome drugih zdravstvenih problema, kao što je recimo problem sa štitnom žlezdom, lekar može da uputi pacijenta na dodatne analize kako bi se isključila druga zdravstvena stanja pre nego što se postavi dijagnoza andropauze. Nakon postavljene dijagnoze se razmatraju potencijalni tretmani koji bi olakšali tegobe andropauze.

Da li se andropauza javlja kod svih muškaraca?

Iako većina muškaraca iskusi neke od simptoma andropauze, nema pravila da će svi muškarci razviti ovaj sindrom i da će imati potrebe za primenom terapije. Nasledni faktori, zdravstveno stanje i način života imaju značajnu ulogu u tome ko će i u kojoj meri iskusiti simptome andropauze i da li će do toga uopšte i doći.

Za razliku od žena kod kojih je sasvim izvesno da do menopauze u jednom trenutku mora doći, neki muškarci ne osete značajne promene kada uđu u period u kome se očekuje pojava simptoma.

U kojoj životnoj dobi se javlja andropauza?

Andropauza se javlja postepeno i najčešće počinje već u srednjim godinama, najranije u 40-im ili 50-im godinama života, ali može započeti i kasnije. Nivoi testosterona kod muškaraca počinju postepeno da opadaju za oko 1-2% godišnje nakon 30. godine života.

Neki muškarci primećuju simptome andropauze već u četrdesetim godinama, dok drugi možda neće iskusiti značajnije promene sve do šezdesetih godina. Pored toga, simptomi koji se ispoljavaju varitaju od osobe do osobe, kao i njihov intenzitet.

Andropauza i problemi sa potencijom

Andropauza je period smanjene hormonske aktivnosti kod muškaraca, posebno smanjenje nivoa testosterona koji ima značajan uticaj na potenciju. Tačnije, hormon testosteron je preduslov za zdravu potenciju, ali i za plodnost muškarca.

Erektilna disfunkcija ili smanjenje seksualne želje je direktno povezano sa padom nivoa testosterona koji se javlja tokom andropauze. Ipak, postoje načini da se potencija ponovo uspostavi primenom terapijskih metoda.

Uz konsultaciju sa lekarom se može uvesti hormonalna terapija, kao i psihološka podrška ako je usled andropauze došlo do promena u raspoloženju. Traženje stručne pomoći je nephodno kako bi se tegobe andropauze olakšale i predstavlja prvi korak u prevazilaženju problema koji narušava seksalnu funkciju muškaraca.

Kako razlikovati andropauzu od vaskularne erektilne disfunkcije?

Simptomi andropauze i vaskularne erektilne disfunkcije se često mešaju i muškarci koji imaju ove probleme, bez stučnog mišljenja teško mogu da razlikuju ova dva stanja, pre svega jer se oba javljaju u sličnom periodu života. Pored toga mnogi simptomi se poklapaju, izmeđuostalog i problem sa erekcijom.

Zbog toga se prilikom dijagnostike mora uzeti u obzir celokupna klinička slika, uključujući i sporedne simptome. Ako muškarac ima problema s erekcijom, a postoje i drugi faktori rizika poput dijabetesa, postoji mogućnost da se radi o vaskularnoj erektilnoj disfunkciji a ne o andropauzi.

U oba slučaja, nevezano od toga da li postoji sumnja na andropauzu ili na erektilnu disfunkiju, neophono je obaviti urološki pregled kako bi se ustanovio tačan uzrok tegoba i postavila prava dijagnoza, a zatim i prepisao adekvatan terapijski tretman.

LiSWT terapija za lečenje erektilne disfunkcije

LiSWT terapija predstavlja revolucionarnu tehnologiju u oblasti lečenja erektilne disfunkcije. Ona primenom regenerativnih talasa podstiče obnavljanje erektilnog tkiva i dugoročno vraća potenciju.

Radi se o potpuno bezbolnoj i neinvazivnoj metodi, koja muškarce oslobađa primene tableta za potenciju. Nakon lečenje erektilne disfunkcije muškarci vraćaju sposobnost spontanog postizanja erekcije bez primene tableta ili bilo kakvih pomoćnih sredstava za potenciju.

PROGRAM LEČENJA

tri koraka do čvrste i jake erekcije

1. SPECIJALISTIČKI PREGLED

dr Milan Višekruna specijalista urolog

  • Pregled urologa podrazumeva konsultativno specijalistički pregled i razgovor sa pacijentom, kao i kreiranje anamneze.
  • Na pregledu doktor predlaže dinamiku dolaska i tačan broj terapija.

2. TERAPIJA

bezbolne neinvazivne terapije

  • Lečenje erektilne disfunkcije podrazumeva 4 do 6 bezbolnih terapija LiSWT, koji se rade jednom do dva puta nedeljno.
  • U slučaju Pejronija, CPPS-a ili HFS sindroma neophodno je 9 terapija.

3. KONTROLA

kontrola nakon poslednje terapije

  • Kontrolni pregled se podrazumeva nakon poslednje terapije.
  • Pacijent dobija izveštaj o urađenim terapijama i ostaje u kontaktu sa doktorom putem emaila.

ZAKAŽITE PREGLED

Zakažite pregled i konsultaciju kod urologa dr Milana Višekrune na telefon 062 616 804.

Celokupan program lečenja se sastoji od 4 do 6 bezbolnih 20-tominutnih terapijskih procedura koje se izvode jednom do dva puta nedeljno u zavisnosti od rezultata urološkog pregleda.

Cena svake terapijske procedure je 25.200 RSD

Cena pregleda je 6.000 rsd, sa ultrazvukom 8.000 rsd.